Abychom netonuli v temnotě

Do každého bytu patří přinejmenším to nejzákladnější vybavení, které ho činí domovem. Protože holobyt sice také není neznámým a neexistujícím pojmem, ale v něčem takovém se zrovna moc příjemně nežije.
A tak každý, kdo si svůj domov zařizuje, shání alespoň to nejpodstatnější, co je zapotřebí k životu považovanému za normální. Tedy stůl, židli, postel a nějaký ten lustr, kterým by si na život zde posvítil.

moderní lustr

A podobně jako byt či dům je třeba zařídit i pracoviště. Prázdná budova totiž nedokáže sloužit ani k podnikání, a pokud snad ano, pak jedině jako nějaké jednoduché skladiště. Ve všech ostatních případech jsou tu zapotřebí dejme tomu stroje a zařízení, potřebné pro to které počínání, vhodné kusy nábytku a také nějaká ta osvětlovací technika.
Mají-li tedy domov a pracoviště, ale nejen ty, nýbrž i kulturní svatostánky, veřejné budovy, úřady a podobně, něco společného, je to nějaké to osvětlení. Které bývá vesměs zavěšeno někde u stropu, aby jeho světlo zalévalo co nejvíce prostoru pod ním.

Ovšem jak si vybrat ten správný druh nějakého toho lustru, že? Když už dávno funguje viditelně neviditelná ruka trhu a závěsná svítidla se tak nabízejí v přímo neskutečném množství druhů, velikostí, tvarů a jiných užitných vlastností.
To může být i docela oříšek. Protože znáte to nebo si to alespoň dokážete představit.

  • Když se do továrny pořídí nějaký lustr s křišťálovými cingrlátky, bude tam působit nepatřičně a navíc se zřejmě záhy pokryje špínou a pozbude svůj glanc. O tom, že není-li dostatečně velký, musel by být ve výrobní hale ve více exemplářích, ani nemluvě.
  • Když pořídíte do nějakého skvostného a vznešeného paláce ukrývajícího divadelní sál, galerii nebo něco podobného, nějaké ty poblikávající zářivky, také se nezavděčíte.
  • A domů už by to chtělo jenom to, co se pánu či paní domu líbí a co splňuje svůj účel.

stropní lus
Závěsná osvětlovací tělesa prostě musí svítit tak akorát, ani moc, ani málo, mají být funkční i hezká na pohled, a také cenově dostupná.
A proto vybírejte zodpovědně. A přitom snadno. Třeba právě zde. Abyste měli vždy jasno.